Ако бъдем напълно честни: няма перфектна тенис ракета.
Но има най-подходяща тенис ракета за всеки играч. Много са факторите, които трябва да имате предвид при избора й. Ще ви улесним с някои съвети как намерите ракетата, която работи най-добре за вашата игра, както победителите на HEAD са намерили най-доброто за тяхната.
1. ИЗБЕРЕТЕ ПРАВИЛНАТА ТЕНИС РАКЕТА
Огромната разлика, чрез която постигате по-високо ниво на игра - това е изборът на правилната ракета за вас. Преди да я изберете, важно е да разберете всички елементи, които я определят. Някои аспекти са само въпрос на предпочитание. Но има основни насоки, които ще ви помогнат да изберете най-доброто за вашето ниво и стил на игра.
2. РАЗМЕР И ФОРМА НА ГЛАВАТА
Размерът на главата (площта на кордажа) на ракетите може да бъде разделен на 3 категории:
Размерът на главата влияе върху два аспекта на играта ви:
Сила / Когато удряте топката, ракетата се държи като батут и колкото повече се деформира кордажът, толкова повече натрупана енергия се прехвърля към топката, като по този начин тя е ударена с повече сила.
Контрол / Голямата глава предполага голямо място за игра. Така грешките, допуснати в случай, че играчът не е ударил идеално центъра на ракетата, се изравняват. От друга страна, по-голямата глава затруднява маневрирането и контрола на топката.
По-силният ефект на отскачане намалява точността на ударите.
3. ДЪЛЖИНА
Дължината на ракетата се измерва от горната част на дръжката до върха на главата.
Тя варира от 27 инча (най-често срещаният) до 29 инча (максималната разрешена дължина в професионалния и непрофесионалния тенис).
При избора на дължина е важно да се разбере компромисът между обхват и маневреност. По-дългата ракета ще осигури по-голям обхват, позволявайки ви да удряте топката по-далеч от тялото си. Недостатъкът обаче е, че по-дългите ракети са по-трудни за маневриране.
Изборът на дължина зависи от стила на игра, а не от нивото на играча.
4. ТЕГЛО
По-тежката ракета е по-мощна, по-стабилна и предава по-малко вибрации към ръката на тенисиста. Като алтернатива по-леката ракета е по-лесна за маневриране и не уморява ръката, подходяща е за начинаещи и за продължителни тренировки.
Имайте предвид, че има начини да направите лека ракета по-тежка (като добавите оловна лента, например), но намаляването на теглото на ракетата е почти невъзможно.
5. БАЛАНС
Точката на баланс на ракетата се определя като точката по дължината на ракетата, където тежестта е равномерно разпределена между главата и дръжката. Равномерно балансираната ракета ще има точка на баланс точно в средата на дължината си.
Балансът без кордаж се измерва като разстоянието в милиметри между капачката на дръжката и точката за баланс.
По отношение баланса ракетата попада в една от трите категории:
HeadHeavy (към главата HH) - центърът на тежестта е леко изместен към главата на ракетата - Баланс> 350 мм;
HeadlLight (към дръжката HL) - центърът на тежестта е леко изместен към дръжката на ракетата - Баланс <330 мм;
Even (неутрално) - теглото се разпределя равномерно - баланс между 330 мм и 350 мм, половината от стандартната дължина на ракетата.
Тенисистите, които предпочитат силни сервиси и бърза игра в мрежата с размяна на воле, по принцип използват ракети с баланс към дръжката.
6. МОМЕНТ НА ИНЕРЦИЯ - УДАРНО ТЕГЛО (SWING WEIGHT)
Това е динамично измерение, свързано със статичните измервания на теглото и баланса: може да се определи като възприеманото тегло на ракетата в момента на замах. Моментът на инерция е пряко свързан с основни характеристики като теглото, дължината и баланса на ракетата.
“Swing Weight” е по-голямо от теглото. Влияе му и формата на овалната глава на ракетата. Колкото по-елипсовидна е главата, толкова по-малка е инерцията на ракетата, което позволява развиването на по-голямо ускорение на ракетата при удар, което увеличава силата на удара и въртенето на топката.
Оценката на момента на инерция се разделя на нисък индекс (250-310), среден (311-329) и висок (330-350). Ракетите с висок индекс на инерция осигуряват стабилност и мощност.
Ниският инерционен индекс създава условия за намаляване на консумацията на енергия при маневриране на ракетата и по-добри възможности за въртене на топката.
7. ТВЪРДОСТ - УСТОЙЧИВОСТ НА ОГЪВАНЕ НА РАМКАТА НА РАКЕТАТА
Когато оценявате твърдостта, имайте предвид, че от нея зависят мощността, контрола и комфорта. Имайте предвид, че твърдостта се възприема различно от всеки играч и се влияе от кордажа на ракетата.
Колкото по-твърда е ракетата, толкова по-мощна е тя и толкова по-малко усилия трябва да положи тенисистът, когато удря. Рамката на твърдата ракета в момента на контакт на кордажа с топката се огъва по-малко (поглъща енергията на топката по-малко). Това означава, че повече енергия от топката се прехвърля към повърхността на кордажа, който съответно се деформира по-силно. Натрупайки повече енергия, кордажът я връща към топката в по-голяма степен, като по този начин ударът е по-мощен (ефект на прашка).
Твърдостта се измерва с помощта на метода RA, който анализира колко гъвкава е ракетата, когато е приложена статична сила в една нейна точка, обикновено разположена в областта главата към дръжката.
Индексът на RA варира от 55 до 75 с поддиапазони:
55-60 ниска твърдост
61-65 средна твърдост
66-70 доста твърда
71-75 много твърда
И така:
8. RIM
Външният ринг на тенис ракета е дебелината на главата й. По-дебелият ръб прави ракетата по-твърда и връща повече енергия към топката при удар, което дава повече сила. По-тънкият ръб дава повече гъвкавост на рамката и поглъща повече енергия, създавайки по-добро усещане за топката, по-добър контрол и повече комфорт, тъй като по-малко вибрации ще се прехвърлят върху ръката.
9. РАЗМЕР НА ДРЪЖКАТА
Размерът на дръжката на тенис ракетата е измерване на периметъра на осмоъгълното напречно сечение на дръжката в инчове.
При повечето ракети размерът на дръжката е посочен (с релефен надпис) върху задната част (Butt Cap) на дръжката. Той е маркиран с условни числа (европейски стандарт) или обиколка в инчове (американски стандарт). Европейската маркировка показва колко осми от инча е обиколката на дръжката, минус цялото число - “4”. Например американският размер 4⅜ съответства на размер в евро - “3”.
Много е важно да играете с правилния размер на дръжката - от това зависи как ще изпълнявате ударите си. Въпреки че има по-нов метод на изчисление на размера на ръката и на дръжката на ракетата, старият утвърден метод е най-използван и доста надежден.
Определяне на правилния размер - когато хванете дръжката, трябва да се образува малко междинно пространство между основата на палеца и върха на безименния пръст, което ви позволява да поставите в него показалеца на свободната си ръка.
10. CPI ДИАГРАМА
Всички ракети Head Tour са показани в диаграмата Head CPI (Control Power Index).
Диаграмата показва различните стойности за всеки модел от съответната серия ракети.
На всяка Tour ракета (от 2020 г. нататък) стойността на CPI е отпечатана от външната страна на ръба на ракетата.
Колкото по-висока е стойността, толкова повече мощност има ракетата.
ВИЖТЕ ОЩЕ:
Как правилно да избирате размера на дръжката на тенис ракетата
Какво определя правилния избор на тенис РАКЕТА?