Преди седмица Новак Джокович проведе пряк ефир на живо във Фейсбук с други сръбски спортисти, по време на който те обсъдиха наред с други неща темата за възобновяването на тенис сезона след края на кризата с коронавируса. Един цитат от този разговор обаче се подхвана от агенция Reuters: „Лично аз съм против ваксините и не искам да бъда принуждаван да се ваксинирам, заради възможността да пътувам. Но какво решение да взема, ако ваксината срещу коронавирус стане задължителна? Имам собствени възгледи по този въпрос и не знам дали те ще се променят с времето.“
По-късно той излезе с изявление, в което подчертава, че е против всички да бъдат задължавани спешно да се ваксинират срещу коронавирус. Обърна внимание и на алтернативните методи за борба с болестта: „Интересувам се от здравето и съм отделил страшно много време за изучаването му, за това как можем да засилим метаболизма си като най-ефективна защита срещу пораженията на такива врагове като този вирус.“
Но мнозина се смутиха от първата фраза: „лично аз съм против ваксинирането“. Много хора в Сърбия вече са причислили Джокович в редиците на антиваксърите, което лесно може да се потвърди от факта, че той и жена му Елена през последните години развиват активно имидж на привърженици на алтернативните идеи за лечение и поддържане на здравето. Но оказва се, че някои от тези идеи са меко казано противоречиви и вредят не само на имиджа му, но и на кариерата му.
Диетата на Новак е легендарна: той се стреми всичко, с което се храни, да е максимално натурално, не яде месо и избягва растителния протеин глутен, който се съдържа предимно в зърнените култури. Заради точно тази непоносимост, той твърди, че се е превърнал в това, което е днес. Джокович обаче следва този начин на хранене от 2010-та насам.
Вяра в неограничените възможности
През лятото на 2017-та Джокович се оттегли от Уимбълдън заради контузия в лакътя. Но се подложи на операция едва през февруари 2018 г., след като загуби Australian Open, който беше първият му турнир след 6-месечна пауза. По-късно сърбинът споделя: „След операцията плаках два дни – имах чувството че съм предал сама себе си. Не съм поклонник на операциите и лекарствата и избягвах до последно да се оперирам. Вярвам, че телата ни са механизми, които могат да се самолекуват.“
По това време негов треньор е Андре Агаси и след като прекратяват сътрудничеството си, американецът разказва, че отношението на Джокович към хирургията е една от причините за несъгласието им: „Той вярваше, че лакътят му ще се оправи от само себе си, холистично. Лично аз не подкрепях това. Когато видях резултатите от ЯМР, му казах, че незабавно трябва да се оперира.“
В бъдеще Агаси се оказва прав – след операцията Джокович връща доминацията си: започвайки от Уимбълдън 2018-та, той печели пет от седемте Големи шлема. Операцията се оказва очевидна благословия и много от феновете му започват да съжаляват, че Новак е толкова голям последовател на холистичния подход.
„Любовта и мир“ на Пепе Имаз
След контузията на лакътя ДЖокович навлиза в психологическа криза – след победата на Ролан Гарос – 2016 той прегаря и губи мотивация. През това време централна фигура в екипа му бил духовният гуру и основател на движението „Любов и мир“ Пепе Имаз.
Имаз вярва, че наред с други неща, „човешките способности са неограничени – единственият проблем е умът, който ги ограничава. Телепатия, телекенеза (включително левитация) и много други неща са възможни.“
В активната фаза на сътрудничеството си с Имаз, Ноле се разделя с треньора си Марян Вайда и с отбора, с който работи от почти 10 години. След операцията те се връщат обаче и след победата на Уимбълдън – 2018 Вайда разказва как са се справяли с последствията от работата на Пепе – например тогава са убедили Новак да се отдалечи от веганството и да започне отново да яде риба (тъй като бил твърде слаб). „Тенисът не се основава на философия – това е спорт, в който се бориш лице в лице със съперник. Ако искате да бъдете най-добрият, тренирате до посиняване, повтаряте едно и също, играете мачове и така развивате психологическа устойчивост. Когато пред теб е противникът, мислиш накъде да изпратиш топката, а не за Буда. Съгласихме се взаимно с това и започнахме да се движим в една посока. Точно това помогна за напредъка на Новак и победата му на Уимбълдън“, разказва словакът.
По-късно Новак казва, че думите на Вайда са били изтълкувани погрешно и че той нямал нищо против Имаз, както и че изобщо не са говорили за храненето. „Пепе все още заема важно място в живота ми, в живота на брат ми, на семейството ми, на жена ми. Това, което започнаха да пишат за Пепе – в Сърбия, в Испания, в другите държави – превърна живота му в ад. Той цял живот работи с тенисисти, а брат ми работи в академията му от три години. Имаха 80 ученика, но сега са по-малко, заради репутацията му. Хората спряха да изпращат децата си там, мислейки, че Пепе има лошо влияние над тях.“
Коронавирус и 5G
Тази история не е за Новак, а за жена му. На 1 април Елена публикува в Instagram видео, в което мъж разказва за връзката между пандемията и 5G мрежата. Към него тя е написала: „Сега се появяват много видеа с разсъждения за коронавируса, за причините, за лечението, за профилактиката. Ако имате време, моля, гледайте го и споделете какво мислите.“ В коментарите тя е обвинявана, че разпространява видеа с теории на конспирацията сред многомилионната си аудитория.
Самият Джокович също пита дали някой може да разпознае оратора. Също в коментарите става ясно, че това е Томас Коуън, който през 2017 г. е лишен от медицински лиценз за небрежност. По-късно Джокович обяснява на аудиторията, че Елена е публикували видеото, защото в него се споменават интересни за нея образователни принципи на Рудолф Щайнер. Видеото и до момента е цензурирано от Instagram, заради невярно съдържание.
Все пак Ноле е жива легенда в тениса и независимо от странностите му, от алтернативните течения, на които е последовател, има нещо, което го вдъхновява и го държи толкова постоянно на върха.